Така послуга, як кремація, вперше з’явилася ще в давніх цивілізаціях. Ця практика поширювалася та розвивалася в різних частинах світу. У багатьох країнах вона набула неабияке ритуальне та практичне значення. Історію виникнення кремації та її основні положення розглянемо далі.
Звідки походить
Цей спосіб поховання людини, за думкою багатьох науковців, вперше з’явився в епоху бронзового віку. Це приблизно від 3000 до 1200 року до нашої ери. Найдавніші сліди кремації були зафіксовані на території сучасної Європи, у тому числі на Балканах та в Східному Середземномор’ї.
Саме в цих регіонах такий спосіб поховання набув неабиякої популярності. Вважається, що це було досить зручно для кочових племен, які у зазначені часи заселяли Балкани та Східне Середземномор’я. Люди вели мобільний спосіб життя, були кочовиками, тому померлих чи загиблих кремували. Прах покійних можна було розвіяти у будь-якому місці.
Не лише практичне значення
Крім практичного значення, кремація мала певні культурні аспекти у Стародавній Греції, Римі та в Індії. Для римлян ця процедура була символом честі. У такий спосіб проводили в останній шлях тіла загиблих воїнів та героїв. Греки вважали що кремація здатна звільнити душу, допомогти їй швидко потрапити до потойбічного світу.
В Індії кремація була частиною релігійних обрядів, вона виконувала ритуальну функцію. В індуїзмі до сьогодення вважається, що процес спалення тіла померлої людини звільняє її душу. Кремація активно проводиться в Індії на березі священної річки Ганг.
В Японії, де буддизм є основним віросповіданням, кремація теж має попит. Серед японців існує вірування, що процес спалення тіла померлої людини допомагає їй з’єднатися з предками у потойбічному світі.
Розвиток та заборони на території Європи
У середні віки кремацію майже повністю заборонила проводити християнська церква. Вважалося, що це язичницький звичай. Згідно з традиціями християн, тіло померлої людини мало залишатися недоторканим до воскресіння. Саме тому для християн поховання було єдиним схваленим методом прощання з померлим.
Лише у першій половині 19 століття розвиток індустріалізації та переповнення кладовищ Європейських країн змусили їх керівництво подивитися на свою парадигму з іншої сторони. У суспільстві почало з’являтися незадоволення відсутності можливості провести похорони своїх близьких.
Саме тому у Великій Британії в 1874 році було засновано перше Товариство кремації. З цього моменту зазначена послуга стала доступною для багатьох мешканців Західної та Центральної Європи, де панувала католицька церква. Стали вважати, що кремація це досить санітарний метод поховання тіла та оптимальна альтернатива класичному похорону. Активно відкривалися крематорії на території Німеччини, Франції, Австрії, Чехії, Польщі та інших Європейських держав. Сьогодні, навіть в Україні зазначена послуга доступна всім охочим. Знайти крематорій в Чернівцях, Києві, Одесі, Хмельницькому чи будь-якому іншому місті України не становитиме проблеми.